11 kwietnia 2023

Rekonwalescencja po zabiegu korekcji nosa - jak wygląda, ile trwa?

Korekcja nosa to procedura chirurgiczna, która ma na celu zmienić kształt i wielkość nosa pacjenta. Decyduje się na nią wiele osób zarówno ze wskazań estetycznych jak i czynnościowych do których należą między innymi problemy z oddychaniem.

Rynoplastyka – co należy o niej wiedzieć?

Korekcja nosa to jedna z najczęściej wykonywanych operacji plastycznych na świecie. Ludzie decydują się na nią z różnych powodów, takich jak niezadowolenie z kształtu swojego nosa, problemy z oddychaniem czy wypukłości, które utrudniają noszenie okularów.

Korekcja nosa można wykonywać zarówno metodą otwartą jak i metodą zamkniętą, a wybór tych technik zależy od preferencji i doświadczenia chirurga. Plastyka nosa może być wykonana metodą klasyczną lub metodą piezo (o której przeczytasz tutaj: https://www.drszczyt.pl/blog/piezo-ultradzwiekowa-korekta-nosa

Jak przebiega rekonwalescencja po plastyce nosa?

Plastyka nosa nie jest zabiegiem obarczonym szczególnymi dolegliwościami bólowymi tuż po operacji jaki w późniejszych etapach rekonwalescencji. Obrzęk i zasinienie w okolicach oczu i policzków utrzymują się średnio ok. 2-3 tygodni. Po zabiegu pozostawia się setony na ok. 1-2 doby, stabilizatory przegrody i szwy na ok. 5-7 dni oraz opatrunek gipsowy lub termoplastyczny na ok. 10-14 dni. Pacjent może więc odczuwać jedynie niewielki dyskomfort związany z noszeniem opatrunku.

Po usunięciu gipsu lub opatrunku, pacjent powinien unikać aktywności fizycznej, która może zwiększyć ryzyko urazu nosa. Powrót do niej możliwy jest po około 4 tygodniach – mówimy tutaj o mało intensywnych aktywnościach, do sportu kontaktowego można wrócić po minimum 3 miesiącach.

W prawidłowym przebiegu rekonwalescencji ważne jest stosowanie się do zaleceń specjalisty oraz fizjoterapeuty.

Ostatecznie, czas rekonwalescencji po korekcji nosa, dla każdego może być inny – różni się on w zależności od rozległości operacji. Ważne by pamiętać, że ostateczny efekt zabiegu można oceniać po około roku od jego wykonania.