Chirurgia naczyniowa

Laserowe usuwanie żylaków

Najnowsze osiągnięcie medycyny w leczeniu żylaków

Zabieg wewnątrznaczyniowej ablacji laserowej to idealny wybór dla osób, które zmagają się z problemem żylaków nóg, jest to jedna z metod ich leczenia, wyróżniająca się wysoką skutecznością. Nowoczesna technologia pozwala wykorzystać laser do usunięcia zmian żylakowych i uzyskać estetyczne rezultaty. A trudno o inną metodę, która umożliwi uzyskanie tak dobrych rezultatów.

Przygotowanie do zabiegu usuwania żylaków

Przed przystąpieniem do wykonania zabiegu laserowego usunięcia żylaków pacjent musi się odpowiednio przygotować. Wizytę powinny poprzedzić badania. Przede wszystkim należy wykonać USG oraz sprawdzić przepływy krwi w nodze, która ma być poddana zabiegowi. Ponadto niezbędne jest wykonanie badań diagnostycznych, w tym rozpoznanie grupy krwi i morfologia. Do zakwalifikowania do zabiegu ablacji laserowej niezbędne są wyniki ze wskaźnikami krzepnięcia krwi, poziomem glukozy, kreatyniną, jak również z oznaczeniem elektrolitów.

Specjalista przeprowadzający zabieg laserowego usunięcia żylaków może zlecić dodatkowe badania, a także wskazać na konieczność odstawienia leków zawierających hormony, przede wszystkim tabletek antykoncepcyjnych, nawet na trzy tygodnie przed planowanym zabiegiem. Jeśli pacjent przyjmuje leki przeciwkrzepliwe to po konsultacji z lekarzem, na czas zabiegu może być konieczne ich odstawienie lub zamiana na inne. Warto wcześniej ogolić miejsca na ciele, w których przeprowadzane będzie laserowe usuwanie żylaków. Dwie godziny przed planowanym zabiegiem powinno się ograniczyć przyjmowanie pokarmu.

Przebieg laserowego usuwania żylaków

Zabieg trwa ok. 45 - 60 minut, w zależności od rozległości obszaru, na którym znajdują się żylaki. Cały proces przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Laserowe usuwanie żylaków polega na wprowadzeniu światłowodu do żyły pniowej. Wiązka lasera wytwarza energię cieplną, za pomocą której dokonywana jest ablacja, czyli zamknięcie niewydolnej żyły odstrzałkowej lub odpiszczelowej. Cały proces jest mało inwazyjny i może być niemal bezbolesny dla pacjenta. W czasie jednego zabiegu można usunąć żylaki z dwóch nóg.

Po zabiegu okres rekonwalescencji jest krótki i trwa do kilku dni.

Jakie są efekty zabiegu laserowego uswuwania żylaków?

Wykorzystanie wiązki lasera do usunięcia żylaków sprawia, że efekty są widoczne szybciej niż w przypadku tradycyjnych, inwazyjnych metod. Wszelkie krwiaki, przebarwienia i zgrubienia są mniejsze i szybciej znikają. Zaraz po zakończonym zabiegu na nogę zakłada się pończochę uciskową. Pełny powrót do sprawności fizycznej następuje szybciej niż po inwazyjnych zabiegach usuwania żylaków. Zastosowanie wiązki lasera zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań, a sam zabieg połączony z odpowiednimi zmianami w trybie życia może zapewnić trwałą poprawę.

Aby cieszyć się lepszymi efektami w przypadku rozległych żylaków, tak zwanych pajączków czy współistnienia żylaków siatkowatych, kolejnym etapem leczenia jest mikroskleroterapia kompresyjna (leczenie pajączków rzadko kiedy odbywa się jednocześnie z leczeniem żylaków). Oprócz ablacji laserowej może być konieczne jednoczasowe wykonanie skleroterapii „piankowej”.

Przeciwwskazanie do laserowego usuwania żylaków

Do przeprowadzenia zabiegu laserowego usunięcia żylaków istnieje kilka przeciwwskazań. Przede wszystkim nie można go wykonywać u osób, które mają zaburzenia krzepliwości krwi, nadciśnienie tętnicze nieuregulowane żadnymi lekami, różnego rodzaju skazy krwotoczne czy infekcje ropne skóry oraz śluzówek. Ponadto przeciwwskazaniem do przeprowadzenia ablacji laserowej jest nieuregulowana cukrzyca. Zabiegu nie można wykonać u kobiet w ciąży, natomiast wykonanie zabiegu w czasie karmienia piersią jest możliwe jednak pod kilkoma warunkami oraz po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Najczęściej zadawane pytania

Po laserowym usunięciu żylaków uraz okołooperacyjny jest zdecydowanie mniejszy w porównaniu z metodami tradycyjnymi przez to efekty po zabiegu są zdecydowanie szybsze. Mniej jest przebarwień, zgrubień i krwiaków. Może dochodzić do przemijających obrzęków obwodowych części kończyn. Pacjent zdecydowanie szybciej wraca do prawidłowej aktywności fizycznej. Tak jak w przypadku skleroterapii piankowej trzeba pamiętać, że zabieg laserowego usunięcia żylaków jest procesem w którym uczestniczy cały zespół specjalistów począwszy od diagnostyki poprzez zabieg a kończąc na fizykoterapii i kosmetologii.

Zabieg laserowego usunięcia żylaków nie powinien mieć związku z wypadaniem włosów pacjenta. Jeśli tak się dzieje należy podjąć diagnostykę w ośrodkach specjalizujących się w trychologii.

Przede wszystkim diagnostyka i USG Doppler Duplex i zaplanowanie właściwego leczenia. Następnie wykonanie podstawowych badań zalecanych przez operatora. Zabieg można wykonywać w sedacji z pomocą anestezjologa wraz ze znieczuleniem miejscowym lub czasami stosując jedynie stosując nasiękowe. Zawsze najważniejsze jest bezpieczeństwo i komfort pacjenta.

Stosowanie technik małoinwazyjnych w leczeniu niewydolności w połączeniu z przedzabiegową diagnostyką pozwala na osiągnięcie zdecydowanie lepszych rezultatów i zmniejsza ryzyko powikłań. Właściwie wykonany zabieg skuteczny jest trwale w 90-95%. Trzeba pamiętać, że sam zabieg jest jedynie elementem procesu leczenia a pacjent powinien pozostawać pod opieką lekarza operującego praktycznie do końca życia.

Tak jak każdy zabieg obarczone jest pewną ilością powikłań począwszy  np. od krwawienia śródoperacyjnego, występowania krwiaków i zgrubień po zabiegu skończywszy na pewnym procencie nawrotów poperacyjnych. Jednakże w porównaniu z metodami tradycyjnymi stosowanie technik małoinwazyjnych m.in. lasera zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo i minimalizuje ewentualne powikłania.

Pierwszy zabieg usunięcia żylaków tzw metodą Babcocka został przeprowadzony w 1905 r. Idea zabiegu polegająca na usunięciu układu powierzchownego stosowana jest do dzisiejszego dnia. Pierwszą operację z użyciem techniki laserowej w leczeniu niewydolności żylnej wykonano prawie 100 lat później. Dzięki rozwojowi technik małoinwazyjnych takich jak laseroterapia zmniejszył się m.in. uraz okołooperacyjny i zwiększyło się zdecydowanie bezpieczeństwo pacjenta. Trzeba pamiętać, że „złotym standardem” w technikach małoinwazyjnych jest zawsze stosowanie USG Doppled Duplex do każdej procedury.

Ważne informacje

Czas trwania zabiegu około 60-120 minut
Wymagane badania grupa krwi, morfologia, wskaźniki krzepnięcia (APTT i INR), kreatynina, poziom glukozy, elektrolity (Na, K), badanie ogólne moczu
Znieczulenie w zależności od decyzji lekarza prowadzącego
Pobyt w klinice w zależności od decyzji lekarza prowadzącego (max. 1 doba)
Rekonwalescencja około 10-14 dni
Zdjęcie szwów w 7-10 dobie
Zmiana opatrunków --------
Przeciwwskazania skazy naczyniowe, zaburzenia krzepliwości, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, nieuregulowana cukrzyca, infekcja ropna skóry i śluzówek, ciąża
Zalecenia przed zabiegiem Zalecenie przedzabiegowe.pdf

Laserowe usuwanie żylaków - Cena

Zabieg: Cena od: Cena do:
1 Laserowe usuwanie żylaków 6 000 PLN 14 000 PLN

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Polityka prywatności