Chirurgia naczyniowa

Laserowe usuwanie żylaków

Umów się na e-konsultację

+48 22 654 90 60

konstancin@drszczyt.pl

Najnowsze osiągnięcie medycyny w leczeniu żylaków

Krosektomia uważana jest obecnie za najnowocześniejszą i jedną z najskuteczniejszych metod leczenia żylaków nóg. Jeżeli chcesz się ich pozbyć raz a dobrze, poważnie pomyśl o tym zabiegu, ponieważ takiego efektu leczniczego, a zwłaszcza estetycznego nie osiągniesz żadnymi innymi metodami.

Laserowe usuwanie żylaków jest małoinwazyjne i praktycznie bezbolesne. Polega na tym, że do żyły odpiszczelowej wprowadza się światłowód i za pomocą energii cieplnej emitowanej przez laser dokonuje się ablacji czyli zamknięcia niewydolnej żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej. Podczas jednej sesji można zoperować obie nogi.

Po zabiegu na operowaną nogę zakładana jest pończocha uciskowa. Przy rozległych żylakach, współistnieniu żylaków siatkowatych i „pajączków”, dobre efekty daje skojarzenie zabiegu ze skleroterapią „piankową”. Co szczególnie istotne dla osób pracujących zawodowo, metoda ta pozwala na szybki powrót do pełnej aktywności życiowej.

Najczęściej zadawane pytania

Po laserowym usunięciu żylaków uraz okołooperacyjny jest zdecydowanie mniejszy w porównaniu z metodami tradycyjnymi przez to efekty po zabiegu są zdecydowanie szybsze. Mniej jest przebarwień, zgrubień i krwiaków. Może dochodzić do przemijających obrzęków obwodowych części kończyn. Pacjent zdecydowanie szybciej wraca do prawidłowej aktywności fizycznej. Tak jak w przypadku skleroterapii piankowej trzeba pamiętać, że zabieg laserowego usunięcia żylaków jest procesem w którym uczestniczy cały zespół specjalistów począwszy od diagnostyki poprzez zabieg a kończąc na fizykoterapii i kosmetologii.

Zabieg laserowego usunięcia żylaków nie powinien mieć związku z wypadaniem włosów pacjenta. Jeśli tak się dzieje należy podjąć diagnostykę w ośrodkach specjalizujących się w trychologii.

Przede wszystkim diagnostyka i USG Doppler Duplex i zaplanowanie właściwego leczenia. Następnie wykonanie podstawowych badań zalecanych przez operatora. Zabieg można wykonywać w sedacji z pomocą anestezjologa wraz ze znieczuleniem miejscowym lub czasami stosując jedynie stosując nasiękowe. Zawsze najważniejsze jest bezpieczeństwo i komfort pacjenta.

Stosowanie technik małoinwazyjnych w leczeniu niewydolności w połączeniu z przedzabiegową diagnostyką pozwala na osiągnięcie zdecydowanie lepszych rezultatów i zmniejsza ryzyko powikłań. Właściwie wykonany zabieg skuteczny jest trwale w 90-95%. Trzeba pamiętać, że sam zabieg jest jedynie elementem procesu leczenia a pacjent powinien pozostawać pod opieką lekarza operującego praktycznie do końca życia.

Tak jak każdy zabieg obarczone jest pewną ilością powikłań począwszy  np. od krwawienia śródoperacyjnego, występowania krwiaków i zgrubień po zabiegu skończywszy na pewnym procencie nawrotów poperacyjnych. Jednakże w porównaniu z metodami tradycyjnymi stosowanie technik małoinwazyjnych m.in. lasera zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo i minimalizuje ewentualne powikłania.

Pierwszy zabieg usunięcia żylaków tzw metodą Babcocka został przeprowadzony w 1905 r. Idea zabiegu polegająca na usunięciu układu powierzchownego stosowana jest do dzisiejszego dnia. Pierwszą operację z użyciem techniki laserowej w leczeniu niewydolności żylnej wykonano prawie 100 lat później. Dzięki rozwojowi technik małoinwazyjnych takich jak laseroterapia zmniejszył się m.in. uraz okołooperacyjny i zwiększyło się zdecydowanie bezpieczeństwo pacjenta. Trzeba pamiętać, że „złotym standardem” w technikach małoinwazyjnych jest zawsze stosowanie USG Doppled Duplex do każdej procedury.

Ważne informacje

Czas trwania zabiegu około 60-120 minut
Wymagane badania grupa krwi, morfologia, wskaźniki krzepnięcia (APTT i INR), kreatynina, poziom glukozy, elektrolity (Na, K), badanie ogólne moczu
Znieczulenie w zależności od decyzji lekarza prowadzącego
Pobyt w klinice w zależności od decyzji lekarza prowadzącego (max. 1 doba)
Rekonwalescencja około 10-14 dni
Zdjęcie szwów w 7-10 dobie
Zmiana opatrunków --------
Przeciwwskazania skazy naczyniowe, zaburzenia krzepliwości, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, nieuregulowana cukrzyca, infekcja ropna skóry i śluzówek, ciąża

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Polityka prywatności