Radiologia / USG

Radiologia i USG

Osoby, które chcą dobrze o siebie zadbać, powinny nie tylko odpowiednio się odżywiać i zapewnić sobie dużo ruchu, ale też pamiętać o kontrolowaniu swojego zdrowia. W naszym gabinecie wykonujemy nie tylko zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, ale też przeprowadzamy badania radiologiczne mające na celu wykrycie ewentualnych problemów ze zdrowiem. Badania te są bezbolesne oraz bezinwazyjne i wykonuje się je w krótkim czasie.

Pacjenci i pacjentki mogą wykonać u nas:

  • USG piersi - badanie, w którym wykorzystuje się ultradźwięki, aby sprawdzić stan gruczołów sutkowych i zweryfikować, czy z piersiami nie dzieje się nic złego. Jest ono bezinwazyjne i trwa przeciętnie do 15 minut. Należy wykonywać je regularnie, co 12 miesięcy, pamiętając przy tym o samobadaniu piersi w domu. USG jest przeprowadzane nie tylko profilaktycznie, ale też po samodzielnym wykryciu guza czy innych nieprawidłowości. To bardzo ważne badanie, bo na jego podstawie można na wczesnym etapie wykryć raka i podjąć odpowiednie działania celem zahamowania rozwoju choroby. USG piersi nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Jest ono przeprowadzane w pozycji leżącej. W trakcie jego trwania nie odczuwa się żadnego bólu. Pierwsze badanie powinno się przeprowadzić między 20. a 30. rokiem życia.
  • USG tarczycy - jest przeprowadzane w celach diagnostycznych i pomaga wykryć problemy z funkcjonowaniem tego gruczołu. Warto mieć świadomość, że coraz więcej osób mierzy się z dolegliwościami związanymi z tarczycą. Oferowane przez nas badanie jest wykonywane za pomocą ultrasonografu pozwalającego dokładnie ocenić wielkość i stan tarczycy, a także określić jej strukturę. USG tarczycy przebiega bezboleśnie. To nieinwazyjne i w pełni bezpieczne badanie. Na szyję pacjenta, w miejscu, gdzie znajduje się tarczyca, rozprowadzany jest żel, a następnie przykładana głowica aparatu USG. Należy pamiętać o wykonywaniu regularnych badań, bo wykrycie nowotworu złośliwego tarczycy we wczesnym stadium znacząco zwiększa szansę na całkowite wyleczenie.
  • USG powłok brzucha - to badanie ultrasonograficzne, podczas którego sprawdzany jest stan struktury skóry, mięśni, powięzi, otrzewnej i więzadeł. W trakcie USG powłok brzucha można wykryć takie zmiany jak: powiększone węzły chłonne, tłuszczaki, torbiele, włókniaki czy ropnie. Wskazaniem do wykonania takiego badania może być podejrzenie występowania przepukliny. USG powłok brzucha powinny też wykonać kobiety po ciąży, które obawiają się rozejścia kresy białej. Z tego badania korzysta się także w celu oceny blizn pooperacyjnych czy przed zabiegiem liposukcji. Do USG powłok brzucha nie trzeba się szczególnie przygotowywać. Zalecane jest jednak, aby przed badaniem nie spożywać dużych, kalorycznych posiłków. Na wizytę warto zabrać ze sobą wyniki poprzednich badań. Mogą one okazać się bardzo przydatne dla osoby przeprowadzającej USG.