9 stycznia 2023

Jak pozbyć się cellulitu? Czy domowe sposoby wystarczą?

Cellulit to problem natury medycznej i estetycznej, z którym borykają się przede wszystkim kobiety. Zgrubienia powstałe na skutek nieprawidłowo rozmieszczonego tłuszczu, fałdy skóry czy wgłębienia, pojawiające się w głównie na brzuchu, biodrach, udach i pośladkach. Bywają one źródłem dyskomfortu – szczególnie latem, gdy bardziej odsłaniamy ciało.

Czym jest cellulit?

Cellulit to stan, w którym tkanka tłuszczowa w sposób nierównomierny gromadzi się pod skórą, powodując nieestetyczne nierówności. Wraz z wiekiem oraz spadkiem poziomu estrogenów u kobiet, tkanka tłuszczowa zaczyna wzrastać, a skóra traci swoją elastyczność, efektem czego jest pojawienie się cellulitu, czyli tzw. skórki pomarańczowej. Z kolei u mężczyzn cellulit pojawia się najczęściej w wyniku nadmiernego spożycia alkoholu, palenia papierosów, a także z powodu niewłaściwej diety lub braku aktywności fizycznej.

Istnieje wiele czynników, które wpływają na rozwój cellulitu, w tym genetyka, bowiem predyspozycje do pojawienia się cellulitu mogą być dziedziczone;  hormony - zmniejszenie poziomu estrogenów u kobiet może zwiększyć ryzyko pojawienia się cellulitu; wiek – skóra wraz z upływającym czasem traci swoją elastyczność, stając się bardziej podatna na cellulit; nadwaga - osoby z nadwagą lub otyłością są bardziej narażone na rozwój cellulitu oraz niezdrowy styl życia – zła dieta, palenie, alkohol i brak aktywności fizycznej mogą przyczynić się do pojawienia cellulitu.

Sposoby na pozbycie się cellulitu

Tradycyjne metody walki z cellulitem obejmują wprowadzenie zdrowej diety, która zawiera dużo warzyw i owoców, eliminuje słodycze, tłuste i słone potrawy, zastępuje produkty zbożowe pełnoziarnistymi, a także na którą składa się jedzenie większych porcji białka i spożywanie dużej ilości wody.
Ćwiczenia to kolejny ważny element w redukcji cellulitu. Regularna aktywność aerobowa - jak bieganie, jazda na rowerze, pływanie lub chodzenie, mogą pomóc w spalaniu tłuszczu i wzmocnieniu mięśni.
Stosowanie dedykowanych kosmetyków do redukcji cellulitu również może nieco pomóc. Istnieją różne preparaty, które delikatnie wygładzają skórę i zmniejszają widoczność cellulitu.

Jeśli zależy nam jednak na uzyskaniu widocznych efektów działania te powinniśmy traktować jako uzupełnienie profesjonalnych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej i kosmetologii.

Zabiegi na cellulit

Do rekomendowanych przez specjalistów sposobów zwalczania cellulitu należą zabiegi z wykorzystaniem urządzeń hi-tech, które pozwalają pozbyć się nieestetycznych grudek oraz ujędrnić i wygładzić skórę w miejscach problematycznych.

PrimeX – wymodelowanie i ujędrnienie

PrimeX To nieinwazyjny zabieg, do wykonania którego wykorzystuje się nowoczesne urządzenie łączące działanie fal radiowych i ultradźwiękowych, wyposażone w 2 głowice – UltraWave, służącą do modelowania sylwetki poprzez ogrzanie tkanek i usunięcie komórek tłuszczowych oraz UniBody, głowicę obrotową, masującą, która głęboko ogrzewając tkanki skóry, wpływa na przebudowę kolagenu.

Zabieg ten umożliwia modelowanie sylwetki poprzez redukcję tkanki tłuszczowej i ujędrnienie skóry, a także pozbycie się cellulitu. Urządzenie pozwala dostosowywać odpowiednie parametry do potrzeb skóry, co dodatkowo wpływa na dużą skuteczność prowadzonej kuracji.

Endermologia LPG Alliance

Endermologia LPG Alliance to jeden z najpopularniejszych zabiegów, ceniony za wysoką skuteczność w niwelowaniu cellulitu i modelowaniu sylwetki. Wykorzystuje się w nim innowacyjne urządzenie, które wykonuje masaż pod ciśnieniem, intensywnie stymulując komórki w głębokich warstwach skóry, dzięki czemu następuje redukcja tkanki tłuszczowej, ujędrnienie skóry i redukcja cellulitu.

Urządzenie pozwala na dobór poszczególnych parametrów, dzięki czemu może być całkowicie spersonalizowany. W celu uzyskania jak najlepszych efektów zaleca się wykonanie serii zabiegów.

Fala uderzeniowa – Storz Medical

Terapia z zastosowaniem radialnych fal akustycznych wpływa na pobudzenie krążenia, aktywując tym samym produkcję nowego kolagenu. Już po pierwszym zabiegu z wykorzystaniem fali uderzeniowej Storz Medical widoczna jest redukcja cellulitu i poprawę jakości skóry – zwiększenie jej napięcia oraz jędrności. Potwierdzone badaniami efekty serii zabiegów fali uderzeniowej to: redukcja cellulitu I-III stopnia, wzrost elastyczności skóry, zmniejszenie obwodów poddawanej zabiegowi okolicy oraz wzrost gładkości skóry.

Karboksyterapia

Popularną metodą w walce z cellulitem jest także terapia dwutlenkiem węgla, a więc karboksyterapia. To zabieg, podczas którego wprowadza się pod skórę dwutlenek węgla, w celu rozszerzenia naczyń krwionośnych, a tym samym zwiększenie przepływu krwi, tlenu i innych składników odżywczych, prowadząc do odnowy komórek w danym obszarze ciała. Ponadto w organizmie dochodzi do kontrolowanego stanu zapalnego, stymulującego produkcję kolagenu. Jest to mało inwazyjny i bezpieczny sposób, którego najlepsze efekty widoczne są po kilku zabiegach.

Domowymi sposobami, nie da się skutecznie walczyć z problemem cellulitu. Zdrowa dieta, ćwiczenia i regularne stosowanie produktów ujędrniających to konieczność, która stanowi idealne uzupełnienie zabiegów z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej.