10 stycznia 2020

Piękne piersi po ciąży i karmieniu dziecka – czy to możliwe?

Wiele kobiet nie jest zadowolona z wyglądu swoich piersi po ciąży i karmieniu, twierdząc że nie wyglądają one dobrze: są obwisłe i „puste” albo asymetryczne. Wtedy z pomocą przychodzi medycyna. Opisujemy zabiegi chirurgiczne, które poprawiają wygląd biustu.

Kobiece piersi różnie znoszą okres ciąży i karmienia – jedne wciąż wyglądają dobrze, inne niestety zmieniają się na niekorzyść. Przyczyną zwykle jest nie tyle karmienie piersią, co sama ciąża: biust pod wpływem hormonów sporo się powiększa, skóra się rozciąga i nie zawsze po ciąży obkurcza się. Piersi wówczas stają się puste i obwisłe. Rozwiązaniem może być wówczas zabieg chirurgiczny. Jednak wiele kobiet ma obawy, bo zabiegi takie są nie tylko kosztowne (NFZ ich nie refunduje), lecz także – jak wszystkie zabiegi chirurgiczne – wiążą się z ryzykiem i dyskomfortem. Wyjaśniamy, jak takie operacje przebiegają, czy są bezpieczne i od czego zależy efekt końcowy.

Zanim się zdecydujesz

Rozważając taką operację, wybierz doświadczonego chirurga, cieszącego się dobrą opinią wśród pacjentek. Poprawa wyglądu piersi po ciąży to spore wyzwanie i nie każdy chirurg powinien się tego podejmować, brak odpowiedniej wiedzy i doświadczenia może narobić poważnych szkód. Wybierając dobrą klinikę czy lekarza, będziesz też mieć pewność, że stosowane tam materiały, np. implanty piersiowe, są wysokiej jakości, co też jest niezwykle ważne. Powinnaś wiedzieć, że choć sama operacja trwa ok. dwóch godzin, to cały proces rekonwalescencji trwa kilka miesięcy. Przez zabiegiem niezbędna jest konsultacja, na której omówione zostaną wszelkie możliwe powikłania, ustalony zostanie przebieg operacji i to jakie efekty można uzyskać. Pacjentka dostaje również listę badań które należy wykonać, bo wszystkie operacje wykonywane są w znieczuleniu ogólnym, (krwi, moczu, USG piersi, EKG).  Po zabiegu koniecznych jest kilka wizyt kontrolnych. Przed każdą operacją Pacjentka spotyka się z rehabilitantem, który „uczy” odpowiednich zachowań w okresie pooperacyjnym. Operacje piersi kosztują od kilkunastu do 30 tys. złotych. Uwaga: nie zawsze operację można wykonać – przeciwskazania to m.in. skazy naczyniowe, zaburzenia krzepliwości krwi, nieuregulowane nadciśnienie, nieuregulowana cukrzyca, niektóre choroby przewlekłe, infekcje ropne skóry w miejscu zabiegu.

Powiększenie piersi

Można to zrobić na dwa sposoby – umieszczając w piersiach implanty silikonowe lub powiększając je przez wstrzyknięcie własnej tkanki tłuszczowej pacjentki. Implanty mają różne wielkości i kształty (okrągłe, anatomiczne). Wprowadza się je z cięcia w  fałdzie podpiersiowym lub wokół otoczki (odchodzi się od nacięć od strony pachy, bo wtedy większe jest ryzyko powikłań). Implant może być umieszczony pod gruczołem piersiowym lub pod mięśniem piersiowym – zależy to od warunków anatomicznych pacjentki. Po założeniu szwów i opatrunków pacjentce zakłada się specjalny stanik formujący, którego noszenie ma ostatecznie ukształtować wygląd piersi; trzeba go nosić przez dwa miesiące. Końcowy efekt widoczny jest zwykle po około trzech miesiącach od zabiegu. W celu zminimalizowania bolesności i obrzęku piersi w początkowym okresie po operacji niezbędna jest rehabilitacja i nauka odpowiednich zachowań – już po dwóch tygodniach od operacji można rozpocząć zabiegi, które mają zmniejszyć widoczność blizn i przyspieszyć gojenie.

Powiększenie piersi

Powiększenie biustu – zobacz zabieg

Powiększenie piersi tkanką tłuszczową jest nieco mniej inwazyjne – sprawdzi się u pań, które chcą nieznacznie powiększyć i wymodelować piersi. Jest też dobrą metodą do wyrównywania asymetrii piersi, co po karmieniu naturalnym dość często się zdarza. Zaletą tej metody jest jednoczesne „rzeźbienie” wybranych partii ciała – podczas liposukcji pobiera się tkankę tłuszczową z brzucha, bioder lub ud i przeszczepia się ją do piersi. Metoda ta pozwala na ujędrnienie piersi, poprawę ich kształtu oraz zwiększenie objętości. Pacjentka zostaje w klinice jedną dobę. Przez kilka tygodni musi nosić stanik bez fiszbin oraz ubranko uciskowe – w miejscach, skąd odessano tłuszcz. Dyskomfort jest mniejszy niż po powiększeniu implantami – tłuszcz podawany jest małą kaniulą (rurką) z wielu wkłuć, ślady po nich po tygodniu są niewidoczne. Po liposukcji pozostają minimalne blizny (nacięcia na kaniulę).

Podniesienie piersi

Operacja polega na wymodelowaniu od nowa kształtu gruczołu piersiowego i usunięciu nadmiaru skóry. Przy okazji można też – gdy jest taka potrzeba – skorygować kształt i wielkość kompleksu brodawka otoczka. Blizny zlokalizowane są wokół otoczki, pionowo oraz w fałdzie podpiersiowym. Możliwe jest jednoczesne powiększenie piersi przy użyciu implantu. Po operacji przez dwa miesiące trzeba nosić specjalny stanik pooperacyjny, aby piersi się odpowiednio ukształtowały. Ostateczny efekt uzyskuje się zwykle po upływie trzech-sześciu miesięcy od operacji.

Podniesienie piersi

Podniesienie piersi – zobacz zabieg

Zmniejszenie piersi

To operacja, podczas której redukuje się część tkanki tłuszczowej oraz gruczołowej piersi i usuwa się nadmiar skóry. Gruczoł piersiowy modeluje się tak, aby pierś stała się jędrna i położona na odpowiedniej wysokości. W zależności od metody zmniejszenia piersi cięcie i blizna są wokół otoczki i pionowo od otoczki do bruzdy pod piersią albo wokół otoczki, pionowo i w fałdzie (odwrócone T). Bezpośrednio po operacji pacjentka ma zakładany stanik, który ma na celu prawidłowo podtrzymywać piersi i ukształtować ostateczny wyglądu biustu. Stanik powinien być noszony całodobowo przez dwa miesiące. Przez kilka dni po operacji piersi będą nieco twardsze i obrzęknięte. Pełny okres rekonwalescencji trwa około 6 miesięcy – dopiero wtedy można w pełni zobaczyć oraz ocenić efekty operacji.

Zmniejszenie piersi

Zmniejszenie piersi – zobacz zabieg

Czy efekt nie rozczaruje?

Aby tak było, trzeba wybrać dobrego lekarza i dużo z nim rozmawiać: kobieta musi mówić, jakie ma oczekiwania a chirurg po Jej zbadaniu jest w stanie ocenić czy są one realne. Rozmiar implantów na przykład nie może być zbyt duży, powinien być dopasowany  do sylwetki i warunków anatomicznych Pacjentki. Warto, by lekarz wytłumaczył Pacjentce jaki efekt jest możliwy do osiągnięcia u Niej i dlaczego -  to pozwala uniknąć rozczarowań.

EKSPERT RADZI – dr Michał Charytonowicz – chirurg plastyk

Czy piersi operuje się dopiero po urodzeniu ostatniego (zaplanowanego) dziecka, czy niekoniecznie?

Decydując się na operację poprawiającą wygląd piersi, należy wziąć pod uwagę, że gdy wykona się zabieg przed ciążą – po urodzeniu dziecka piersi mogą zmienić kształt. Jest to wynik naturalnych procesów zachodzących w gruczołach piersiowych. W tym przypadku implant nie zmieni swojego położenia, ale istnieje ryzyko, że po ciąży potrzebny będzie zabieg mastopleksji, czyli podniesienia piersi. Chociaż decyzja o zabiegu po ostatnim planowanym porodzie jest zdecydowanie bardziej zasadna, na pierwszym miejscu są zawsze potrzeby pacjentki. Jeśli wygląd piersi ma dla niej priorytetowe znaczenie, bo wpływa na życie czy postrzeganie własnej osoby, nie należy odkładać decyzji o zabiegu.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Polityka prywatności