11 maja 2023

Psychodietetyk Warszawa

W dobie często występujących problemów, zaburzeń i chorób w zakresie prawidłowego żywienia oraz różnorodności dostępnych diet, rola dietetyka jest powszechnie znana. Niekiedy jednak trudności w osiągnięciu prawidłowej masy ciała wynikają z czegoś więcej niż tylko z niewłaściwego sposobu żywienia. Podjadanie w sytuacjach stresowych, kompulsywne objadanie się, skłonności do anoreksji lub bulimii – mogą być podstawą do skorzystania z pomocy psychodietetyka. W takim przypadku ważne jest holistyczne podejście, koncentracja zarówno na właściwej diecie, jak i na aspektach psychologicznych.

Czym zajmuje się psychodietetyk?

Psychodietetyka to specjalizacja łącząca wiedzę dotyczącą sposobów żywienia, z wiedzą o psychice człowieka. Dzięki temu psychodietetyk oferuje pomoc nie tylko w zakresie prawidłowego odżywiania i odchudzania, ale również pracuje nad aspektami psychicznymi i emocjonalnymi pacjenta, takimi jak jego nastawienie do codziennego odżywiania, czy własnego wyglądu.

Jednym z głównych narzędzi, którymi posługuje się psychodietetyk, jest diagnoza psychologiczna pacjenta, która pozwala na określenie indywidualnych potrzeb związanych z dietą oraz znalezienie źródła problemu. To na jej podstawie ustala się odpowiedni plan żywieniowy, jak również dalsze kroki terapii, co ma na celu wprowadzenie trwałej zmiany w sposobie odżywiania.

Psychodietetyk diagnozuje, ustala indywidualną dietę, prowadzi terapię, edukuje i wspiera pacjenta. Merytoryka ta jest bardzo ważna, bowiem dzięki niej pacjent może zrozumieć, dlaczego zmiana w sposobie odżywiania oraz podejściu do tej kwestii jest tak ważna i jakie korzyści z niej płyną. Dzięki wielowymiarowości tej dziedziny możliwe jest więc spojrzenie na człowieka z wielu różnych perspektyw, co pozwala na uzyskanie lepszych efektów terapeutycznych.

Psychodietetyka w Klinice Dr Szczyt

W ramach uzupełnienia oferty klinika zapewnia wsparcie z zakresu psychodietetyki, które może okazać niezbędne w przypadku niektórych pacjentów rozważających zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej. Celem współpracy z psychodietetykiem jest wypracowanie prawidłowych schematów odżywiania, przekładających się na zdrowy styl życia – zarówno w wymiarze fizycznym, jak i psychicznym. W ramach wizyty przeprowadzana jest szczegółowa analiza nawyków żywieniowych oraz stylu życia pacjenta, co pozwala na przygotowanie i wdrożenie indywidualnego planu żywieniowego. Dzięki temu otrzymuje on kompleksowe wsparcie, które pozwala na osiągnięcie trwałych efektów w zakresie odchudzania i poprawy zdrowia, a tym samym trwałych efektów operacji plastycznych.

Konsultacja z psychodietetykiem Warszawa

Podczas pierwszej wizyty, psychodietetyk zapoznaje się z dotychczasowym przebiegiem kuracji odchudzających – jeśli były one podejmowane - oraz analizuje ich wyniki. Następnie zadaje pytania mające na celu ujawnienie, w jakich okolicznościach i sytuacjach pojawiają się u danego pacjenta problemy z utrzymaniem wagi i odżywianiem się. Na podstawie takich danych specjalista jest w stanie odkryć źródło i przyczyny wystąpienia problemu z odżywianiem, przepracować go z pacjentem oraz znaleźć dla niego rozwiązanie – opracować dostosowany do jego potrzeb program żywieniowy i wdrożyć odpowiednią terapię.

Wskazania, czyli komu polecamy zmianę nawyków żywieniowych z psychodietetykiem?

Psychodietetyk jest specjalistą, który przede wszystkim pomaga osobom borykającym się z problemem żywieniowych, którego tłem może być aspekt psychiczny. W związku z tym, wśród osób, które powinny skonsultować się z psychodietetykiem są:

  • osoby z zaburzeniami odżywiania, takimi jak anoreksja, bulimia, kompulsywne objadanie się;
  • osoby z problemami emocjonalnymi, mającymi wpływ na ich nawyki żywieniowe, szczególnie depresją, lękami, nadmiernym stresem;
  • osoby z chorobami przewlekłymi, wymagające specjalnego planu żywienia, w tym cukrzyca, choroba wieńcowa, otyłość, chora tarczyca;
  • osoby z nieprawidłową wagą ciała, mające nadwagę lub niedowagę;
  • osoby, które czują się niekomfortowo ze swoją wagą ciała i wyglądem.

Wdrożenie odpowiednich nawyków żywieniowych oraz zmiana stylu życia może być długim procesem, lecz z profesjonalnym wsparciem psychodietetyka z Kliniki Dr Szczyt w Warszawie droga ta będzie wiodła do osiągnięcia celu. Warto więc wykonać krok w kierunku zdrowia – zarówno tego fizycznego, jak i psychicznego.