Dermatologia

Umów się na e-konsultację

+48 22 654 90 60

konstancin@drszczyt.pl

Dermatologia

Zdajemy sobie sprawę z tego, że dobry gabinet medycyny estetycznej powinien oferować nie tylko skuteczne zabiegi z zakresu szeroko pojętej poprawy wyglądu, ale też badania dermatologiczne. Dbałość o kondycję skóry, nie tylko w kontekście tego, jak się prezentuje, ale też jej zdrowia, to bardzo ważne zadanie. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na konsultacje dermatologiczne. Oto badania, jakie przeprowadzamy:

  • Diagnostyka znamion skóry - inaczej nazywana dermatoskopią, to nieinwazyjna metoda profilaktyczna, która umożliwia ocenę znamion na skórze. Badanie pozwala na wykrycie potencjalnie groźnych zmian, w tym czerniaka we wczesnym etapie. Dermatoskopia umożliwia także wskazanie tych zmian, które kwalifikują się do wycięcia. Do przeprowadzenia badania wykorzystywany jest specjalny przyrząd, który pozwala na obserwację znamion w powiększeniu i ocenę struktur barwnikowych na naskórku i górnych warstwach skóry właściwej. Wykonywana w ten sposób diagnostyka znamion jest bezbolesna, nieinwazyjna i dokładna.
    Znamiona mogą przybrać różną postać: piegów, plamek, kropek czy brodawek. Ich okresowa kontrola jest bardzo ważna, bo z upływem czasu niegroźne dotąd zmiany na skórze mogą przerodzić się w nowotwór. Warto w ramach profilaktyki pamiętać, aby nie tylko przeprowadzać regularnie badania, ale też chronić te obszary skóry przed uszkodzeniami mechanicznymi i działaniem promieni słonecznych. Wskazaniem do dermatoskopii jest pojawienie nie na skórze atypowych zmian, dużo znamion na ciele (powyżej 50), występowanie czerniaka w rodzinie, regularne korzystanie z solarium i częste przebywanie na słońcu, a także spora ilość zmian barwnikowych na skórze. 
  • Biopsja skóry - badanie polegające na pobraniu niewielkiego wycinka skóry, który jest objęty zmianą chorobową lub pozornie wygląda na zdrowy. Dzięki temu możliwa jest trafna diagnoza zmian skóry i wykluczenie lub potwierdzenie podejrzewanej choroby. Wyniki są podstawą do ustalenia dalszych metod leczenia, pozwalają też na wykluczenie wstępnej diagnozy, która była niepoprawna. Biopsja skóry poprzedzona jest krótkim wywiadem lekarskim, podczas którego zbierane są informacje na temat ewentualnych chorób pacjenta, w tym problemów z krzepliwością krwi, oraz przyjmowanych leków.
    Wycinek skóry jest pobierany w znieczuleniu miejscowym podawanym na krótko przed zabiegiem. Do przeprowadzenia badania wykorzystywana jest jednorazowa sztanca o średnicy do 5 mm. Po pobraniu wycinka skóry nie ma konieczności zakładania szwów. Wynik badania histopatologicznego jest dostępny po 3 tygodniach od jego wykonania. Badanie jest przeznaczone dla osób, u których występuje podejrzenie chłoniaka skóry, mają łuszczycę, choroby zapalne skóry czy inne tego typu dolegliwości.
  • Trichoskopia - badanie wykonywane przy wykorzystaniu dermatoskopu i cyfrowego aparatu fotograficznego (wideodermatoskopu). Jest ono bezinwazyjne i bezbolesne, pozwala ocenić stan skóry głowy i włosów bez konieczności ich pobierania. Nie ma żadnych przeciwwskazań do trichoskopii, więc badanie może być przeprowadzone nawet u kobiet w ciąży i karmiących piersią oraz u dzieci.
    Warto umówić się na trichoskopię w przypadku nadmiernego wypadania włosów, a także zauważenia niepokojących zmian na skórze głowy. W trakcie badania wykonywanego przez specjalistę oceniany jest stan ujścia mieszków włosowych, łodyg włosów, a także skóry głowy. Trycholog, na podstawie tego co widzi, określa kondycję włosów. Jest on w stanie wykryć przyczynę ich wypadania i złego wyglądu oraz zaproponować odpowiednią kurację. Trichoskopia umożliwia diagnozę różnych typów łysienia.

 

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Polityka prywatności