Laseroterapia

Alma Harmony Nd:YAG – niechciane tatuaże

Laser Q Switch Nd:YAG to laser neodymowo-yagowy typu Q Switch wysokiej mocy o długości fali 1064/532 nm. Doskonale sprawdza się w usuwaniu tatuaży o różnym kolorze i głębokości. Fotoakustyczna fala uderzeniowa w krótkich impulsach nanosekundowych rozbija cząstki barwnika na mniejsze fragmenty, które mogą być usunięte przez organizm drogą fagocytozy, pozostawiając naskórek nienaruszony. Usuwanie barwnika nie jest zabiegiem jednorazowym, redukcja postępuje stopniowo i zależy od kilku czynników: koloru barwnika, wielkości i gęstości cząsteczek barwnika, głębokości tatuażu, koloru skóry, indywidualnych cech układu immunologicznego. Tatuaże amatorskie wymagają do całkowitego usunięcia około 5 zabiegów, natomiast profesjonalne, które cechuje duża gęstość i silne pigmenty wymagają nawet kilunastu zabiegów. W trakcie terapii barwniki mogą zmieniać kolor, na przykład z czerwonego na czarny i przejściowo być nawet bardziej widoczne niż przed kuracją. Pomiędzy zabiegami zależy zachować 8-10 tygodni przerwy, podczas której fragmenty barwnika są usuwane przez organizm, a tatuaż stopniowo blednie.

Wskazania:

 • niechciany tatuaż – profesjonalny jak i powypadkowy
 • niechciany makijaż permanentny

Przeciwskazania:

 • ciąża i okres karmienia piersią
 • świeża opalenizna, stosowanie samoopalacza
 • leki przeciwkrzepliwe
 • aktywne zmiany chorobowe skóry
 • padaczka
 • aktywna choroba nowotworowa
 • wszczepiony rozrusznik serca
 • skłonności do powstawania bliznowców
 • bielactwo
 • podrażnienie skóry w miejscu zabiegu
 • stosowanie środków fotouczulających (pochodne witaminy A, antybiotyki z grupy tetracyklin, dziurawiec, nagietek)

Przygotowanie do zabiegu:

Skóra poddawana zabiegowi nie powinna być opalona. Preparaty izotretynoiny, retinolu i innych pochodnych witaminy A należy odstawić na miesiąc przed zabiegiem. Przez miesiąc nie należy też wykonywać głębokich peelingów, mikrodermabrazji, nie należy stosować preparatów z kwasami czy witaminą C. Preparaty z dziurawcem czy nagietkiem należy odstawić na tydzień przed zabiegiem.

Przebieg zabiegu:

Przed zabiegiem leczony obszar zostanie znieczulony kremem pod opatrunkiem okluzyjnym, trwa to około 40 minut. Właściwy zabieg trwa zazwyczaj 5 – 60 minut, w zależności od wielkości tatuażu. Pacjent odczuwa wiązki lasera jako ukłucia. W przypadku usuwaniu makijażu permanentnego brwi włosy mogą ulec przejściowemu odbarwieniu. Po zakończeniu zabiegu nałożony zostanie regenerujący preparat ochronny.

Po zabiegu:

Pełna rekonwalescencja leczonego obszaru trwa około tydzień. Bezpośrednio po zabiegu skóra będzie zaczerwieniona i obrzęknięta, możliwe jest delikatne krwawienie. Później mogą pojawić się strupki, które odpadną po kilku dniach, nie należy ich ścierać czy zdrapywać. Makijaż jest przeciwskazany przez dobę po zabiegu. Przez tydzień wskazane jest używanie preparatu ochronnego wspomagającego regenerację, na przykład Cicalfate, Zinalfat, Cicaplast. Fotoprotekcja SPF 50 konieczna jest przez miesiąc po zabiegu. Przez tydzień należy unikać czynności prowokujących przegrzanie i przekrwienie skóry (intensywny wysiłek fizyczny, sauna, gorące kąpiele, spożywanie alkoholu).

Ważne informacje

Czas trwania zabiegu 15-90 min (w zależności od powierzchni)
Wymagane badania --------
Znieczulenie miejscowe
Pobyt w Centrum wyjście od razu po zabiegu
Rekonwalescencja Pełna rekonwalescencja trwa około tydzień, ale do aktywności zawodowej można wrócić zazwyczaj już po 2 dniach. Bezpośrednio po zabiegu skóra będzie zaczerwieniona i obrzęknięta. Później mogą pojawić się strupki, które odpadną po kilku dniach, nie należy ich ścierać czy zdrapywać. Makijaż jest przeciwskazany przez dobę po zabiegu. Filtr UV 50.
Zdjęcie szwów --------
Zmiana opatrunków --------
Przeciwwskazania ciąża, świeża opalenizna, stosowanie samoopalacza leki przeciwkrzepliwe aktywne zmiany chorobowe skóry padaczka aktywna choroba nowotworowa wszczepiony rozrusznik serca skłonności do powstawania bliznowców bielactwo podrażnienie skóry w miejscu zabiegu stosowanie środków fotouczulających (pochodne witaminy A, antybiotyki z grupy tetracyklin, dziurawiec, nagietek)