Komórki macierzyste

Komórki macierzyste

Komórki macierzyste w odmładzaniu skóry i leczeniu wypadania włosów

Komórki macierzyste to komórki, które mogą dać początek każdej komórce i tkance nowopowstającego organizmu. Mogą być pozyskane z komórki jajowej, od zarodka lub z krwi pępowinowej noworodka, ale również od każdego człowieka, nawet dorosłego. W tym ostatnim przypadku pozyskujemy tzw. mezenchymalne komórki macierzyste.

Mezenchymalne Komórki Macierzyste (MSC – ang: Mesenchymal Stem Cells) to komórki o unikatowych zdolnościach do samoodnowy i przekształcania się w inne komórki, z których zbudowane są tkanki człowieka, np. nerwowa, mięśniowa, kostna czy krew. Mezenchymalne komórki macierzyste  są obecne w organizmie człowieka przez całe życie, ale wraz z wiekiem ich potencjał do samoodnowy i liczba maleją, a ich wymiana ulega zakłóceniom. Dlatego się starzejemy.

Komórki macierzyste posiadają zdolność rozpoznawania uszkodzonych tkanek i ich naprawiania. Podane do danej tkanki przybierają jej postać. Jeśli podano je do tkanki kostnej, to przybierają postać komórek kostnych, a do tkanki mięśniowej – mięśniowych.

W ten sposób komórki macierzyste uczestniczą w regeneracji tkanek. W zależności od sygnału, jaki otrzymują, mogą odbudowywać naczynia krwionośne, regenerować blizny, uszkodzone nerwy,  przyczyniają się do gojenia ran oraz hamują reakcje zapalne i immunologiczne. Wraz z wiekiem, komórki w naszych tkankach ulegają uszkodzeniu. Dzieje się tak również, kiedy ulegamy urazom, bądź chorujemy. W takich sytuacjach aktywowane są nasze własne komórki macierzyste, których zadaniem jest wymiana obumarłych komórek i odbudowa uszkodzonych tkanek.

Odkryto wiele źródeł, z których można wyizolować mezenchymalne komórki macierzyste. Znajdują się one m.in. w skórze, tkance mięśniowej, tkance tłuszczowej i we krwi. Najczęściej wykorzystywanym miejscem do ich pozyskiwania jest tkanka tłuszczowa oraz krew.
Komórki macierzyste już dziś są standardowo stosowane w leczeniu ponad 70 schorzeń: onkologicznych, hematologicznych, czy z zakresu medycyny regeneracyjnej. Wykorzystuje się je w leczeniu zarówno dzieci, jak  i osób dorosłych. Po około miesiącu od wykonania zabiegu możemy zaobserwować spłycenie drobnych zmarszczek, wygładzenie i ujednolicenie kolorytu skóry, a także poprawę jej gęstości, napięcia oraz elastyczności.

Zabieg polega na pobraniu od pacjenta krwi lub tkanki tłuszczowej, z których  następnie, po specjalnym przygotowaniu, uzyskuje się mezenchymalne komórki macierzyste (PBSC – Peripheral Blood Stem Cells lub ADSC – Adipose-Derived Stem Cells).  Podaje się je miejscowo, metodą śródskórnych iniekcji, w okolice, które wymagają regeneracji. Ponieważ materiał pochodzi z własnego organizmu pacjenta, nie może być przyczyną podrażnienia, ani reakcji alergicznych u osób je stosujących.

Ważne informacje
Komórki macierzyste z krwi obwodowej (PBSC)
Czas trwania zabieguokoło 4 godzin (najpierw zostaje pobrana krew, która po specjalnym przygotowaniu zostaje podana w skórę pacjenta metodą śródskórnych iniekcji po 4 godzinach od momentu pobrania krwi)
Wymagane badania-----------
Znieczuleniemiejscowe
Pobyt w Centrumwyjście od razu po zabiegu
Rekonwalescencja-----------
Zdjęcie szwów-----------
Zmiana opatrunków-----------
Przeciwwskazaniaciąża, czynna opryszczka, zmiany ropne na skórze, infekcja ogólnoustrojowa
Komórki macierzyste z tkanki tłuszczowej (ADSC)
Czas trwania zabiegu90 - 120 min (najpierw zostaje pobrana tkanka tłuszczowa oraz krew, które po specjalnym przygotowaniu zostają podane w skórę pacjenta metodą śródskórnych iniekcji)
Wymagane badaniagrupa krwi, morfologia, wskaźniki krzepnięcia (APTT i INR), kreatynina, poziom glukozy, ASPAT, ALAT, BILIRUBINA
Znieczuleniemiejscowe
Pobyt w Centrumwyjście od razu po zabiegu
Rekonwalescencja-----------
Zdjęcie szwów-----------
Zmiana opatrunków-----------
Przeciwwskazaniaskazy naczyniowe, infekcja ogólnoustrojowa, zaburzenia krzepliwości, nieuregulowana cukrzyca, infekcja ropna skóry i śluzówek, ciąża